Sperm Sayısını Arttıran Etkili Yiyecekler Nelerdir?

Bir çok aile çocuk sahibi olmak, onlara güzel bir gelecek sunmak ister. Fakat bazı nedenlerden dolayı çocuk sahibi olamayan aileler maalesef ki çok fazla. Çocuk sahibi olamama nedenleri arasında en sık görüleni ise sperm sayılarındaki azalma ya da hareketsiz kalan spermlerdir. Bu yazımızda etkisi kanıtlanmış sperm sayısını arttıran yiyeceklerden bahsetmek istiyorum.

Spermler hakkında biraz bilgi

Erkek vücudunda olması gereken normal  sperm miktarı en az 20 milyon/ml belirlenmiştir. Bu değerin altında yer alan sperm sayısı ‘oligozoospermi’ olarak adlandırılır ve bu durum çiftlerin çocuk sahibi olma şansını düşüren önemli bir etkendir.

Sprem sayısını azaltan etkenler nelerdir?

Sperm sayısını azaltan faktörler arasında aşırı alkol tüketimi, yüksek miktarda antibiyotik kullanımı, prostat iltihapları vb. faktörler yer  alır.

Gelelim hangi gıdaların sperm sayılarının artışına katkı sağladığına

1- Ay çekirdeği ve kabak çekirdeği


Ay çekirdeği ve kabak çekirdeği düzenli kullanım ile sperm sayısını arttıran ürünler arasında yer alıyor. Etkili olması için günlük ¼ fincan ay çekirdeği ya da kabak çekirdeği kullanımı tavsiye edilmektedir.

2- Yoğurt


Yoğurt içerisinde yer alan lactobasillus bakterisi sperm sayısı üzerinde arttırıcı bir etkiye sahiptir. Yoğurt içinde yer alan B12 vitamini ise spermlerin büyümesini sağlar, bu nedenle sperm sayısı düşük bireylere sıklıkla yoğurt tüketimi yapması tavsiye edilir.

3- Badem


Sperm sayısını arttıran ve doğurganlığa etki eden doğal ürünlerden bir diğeri ise bademdir. Lezzetiyle dikkat çeken badem içerdiği çinko ve amino asit ile spermlerin büyümesine yardımcı olur.

4- Sarımsak


Her derde deva olan sarımsak, sperm eksikliği olan erkekler tarafından çok tercih edilen bir üründür. İçerdiği Allisin isimli madde vücutta yer alan spermlerin gücü arttırırken, genital bölgedeki kan dolaşımını da hızlandırmaya yarar. Günde 1-2 diş sarımsak tüketilmelidir.

5- Ceviz


Vücutta sperm üretimini arttıran arginin isimli madde bol miktarda ceviz içerisinde yer alır. Yeterli sperm sayısına ulaşabilmek için 3 ay boyunca günde en az 75 gram ceviz tüketimi yapılmalıdır.

6- Limon


Limon; içeriğinde bol miktarda yer alan C vitamini sayesinde spermlerin kalitesini arttırır ve daha bereketli olmalarını sağlar. İdeal kullanım için her gün bir bardak limonlu su karışımı tüketilmelidir.

 

 

Related posts

Vücut Tipinize Göre İdeal Diyetinizi Öğrenin!

Vücut Tipinize Göre İdeal Diyetinizi Öğrenin!

Öncelikle vücut tipinizin hangi gruba girdiğini bilmelisiniz, bunu öğrendikten sonra önerilen yiyecekleri tüketerek daha rahat bir şekilde kilo verebilirsiniz. Herkesin vücudu farklı bir şekilde kilo almaya başlar, birinin tavsiye ettiği diyet programı diğerine uymaz. Ektomorf vücut...

Baş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler Nelerdir?

Baş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler Nelerdir?

Baş ağrısı hepimizin hayatını olumsuz etkileyen bir durumdur. Kimi zaman kronik, kimi zaman da ara sıra gelişen bu durumu ilaç kullanmadan atlatmak mümkün. İlaçların bir çok yan etkisinin olduğunu düşünürsek doğal çözümler sağlığımız açısından daha önemli. Limon ve nanenin mucizevi...

Kış Aylarında Yavaşlayan Metabolizmayı Nasıl Canlandırabiliriz?

Kış Aylarında Yavaşlayan Metabolizmayı Nasıl Canlandırabiliriz?

Evet kış geldi,havalar soğudu, film geceleri başladı. Peki film gecelerinde tükettiğimiz atıştırmalıklar ne olacak. Mevsimin değişmesi ile birlikte metabolizmamız maalesef yavaşlıyor. Su tüketiminin azalması, sebze-meyve tüketiminin azalması da cabası. Peki kış mevsimini kilo almadan geçirmek...

2 Comments

  1. Doktorneder 14 days ago
    Cevapla

    Çok faydalı bilgiler https://www.doktorneder.com

Leave a comment