Evdeki Akvaryumu Temizlemenin Püf Noktaları!

Akvaryumda balık yetiştiriyorsanız ya da içi sağlıklı ve mutlu balık türleri ile dolu bir akvaryuma sahip olmak istiyorsanız, öncelikle akvaryumu nasıl temizlemeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Hijyen konusu, evde yetiştirilen balıklar için büyük önem taşıyor. Peki, akvaryumu nasıl temizlemelisiniz? İşte evinizdeki akvaryumu temizlemenin püf noktaları…

Sağlıklı ve mutlu balıklar

Sağlıklı ve mutlu balık türleri ile dolu bir akvaryuma sahip olmak isteyen balık severlere akvaryumlarını düzenli olarak temizlemeleri gerekiyor. Zira hijyenden uzak kalan akvaryumlarda suyun formu bir müddet sonra bozulduğu için suyun içindeki doğal yaşamında balıklar adına tehlike yaratması kaçınılmaz hale gelir. Bu nedenle akvaryumu temizlemenin püf noktalarından bahsettik.

 

Beyaz sirke kullanın

Pis suyu akvaryumdan dışarı attıktan sonra tankın yarısını ılık su ile doldurun ve temizleme işlemine geçin. Ilık suyun dökülmesinden sonra yarım kahve fincanı kadar beyaz sirkenin akvaryuma atılması ise akvaryumun içerisindeki bakterileri öldürmesi adına oldukça işe yarar.

Sünger yardımı ile tankı temizleyin 


Akvaryum temizleme’nin püf noktalardan birisi de emici bir sünger ile suyu boşaltılan akvaryumun camlarını ve zeminini temizlemektir. Bu aşamada özellikle kenar ve diplere ağırlık vererek akvaryum temizleme işlemlerini sürdürmek akvaryumun tam anlamıyla zararlı bakterilerden arındırılabilmesi için gereklidir.

Temizlik sırasında kimyasal ürün kullanmayın 


Akvaryum temizliği yaparken kimyasal ürünler akvaryumun yapısına zarar verebilmekte ve akvaryumda kalıntı bırakarak temizlik sonrasında balıkların su içerisinde zehirlenmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle kimyasal içeren bu tarz ürünler yerine akvaryumculardan satın alınabilecek akvaryum temizleme ürünlerinin tercih edilmesi tavsiye edilir.

Aparat temizliğine dikkat edin 


Akvaryumda yer alan aparatlar zamanla kirlenebildikleri ve bakteri yuvası haline gelebildikleri için bu aksesuarların temizliğine de dikkat edilmeli ve özellikle filtrenin hem içini hem de dışını ılık su ve sünger ile yıkamaya özen gösterilmelidir.

Akvaryumu iyi durulamanız gerekir 


Akvaryum temizliğinin püf noktalarından başka birisi de yıkamadan sonra akvaryumu temiz bir bez eşliğinde durulamaktır. Durulama yöntemi olarak kağıt ya da gazete ile durulama tekniği ise sağlıksız olduğu içim tavsiye edilmemektedir.

Su düzenleyicisi kullanın ve suyum sıcaklığına dikkat edin 


Temizleme işleminden sonra sudaki kloru yok etmek ve suyu tam anlamıyla düzenleyebilmek için su düzenleyicilerinden yararlanılabilir. Su düzenleyicilerinin kullanım oranları akvaryum boyutlarına göre seçilebilir. Akvaryum temizliğinde dikkat edileceklerden başka bir tanesi de temizlik sonrası akvaryuma koyulan suyun sıcaklığıdır. Bu nedenle temizlikten sonra ısıtıcıyı fişe takmak ve suyun derecesini akvaryumdaki canlılar için ideal dereceye çekmek oldukça önemlidir.

Related posts

Erkeklerin Kadınlarda Dikkat Ettiği Özellikler!

Erkeklerin Kadınlarda Dikkat Ettiği Özellikler!

Kadınlar bakımlarına ve güzelliğine önem verirler, küçük ayrıntılarla kendilerini bambaşka bir güzelliğe büründürürler. Fakat erkekler o kadar ayrıntıyı sevmez, genel olarak dış görünüşte yakaladıkları net detaylarla kadını ya beğenir yada beğenmez. İşte erkeklerin kadınlarda dikkat ettiği o...

15 Dakikada Banyonuzu Pırıl Pırıl Yapabilirsiniz!

15 Dakikada Banyonuzu Pırıl Pırıl Yapabilirsiniz!

Muhtemelen kendinize, özellikle banyoyu temizlemenin neden bu kadar zor olduğunu sormuşsunuzdur. Banyo, her gün kullandığımızdan dolayı çabuk ve kolay bir şekilde kirlenebiliyor. Araştırmalara göre, bakterilerin en çok bulunduğu yer banyo çünkü sıcak ve nemli bir ortam. Bu ortamı temizleme şekli...

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar?

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar?

Tükenmez kalem lekesi en zor çıkan lekelerden biridir. Özellikle kıyafetlerinize sık sık bulaşan tükenmez kalemi nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız, bu haberimiz sizin için. Gömlekten, pantolondan, halıdan, kumaştan, koltuktan tükenmez kalem lekesini çıkarmak için pratik ve kolay yöntemleri...

Leave a comment