Kış Aylarında Yavaşlayan Metabolizmayı Nasıl Canlandırabiliriz?

Evet kış geldi,havalar soğudu, film geceleri başladı. Peki film gecelerinde tükettiğimiz atıştırmalıklar ne olacak. Mevsimin değişmesi ile birlikte metabolizmamız maalesef yavaşlıyor. Su tüketiminin azalması, sebze-meyve tüketiminin azalması da cabası. Peki kış mevsimini kilo almadan geçirmek için neler yapmalıyız?

Öncelikle su tüketimimiz çok önemli.

Vücudumuzun %50-60’ı sudan oluşuyor. Bu oran çocuklarda çok daha fazla. Dengeli bir metabolimza için her öğün su tüketmemiz gerekiyor. Kış mevsiminde su tüketmekte zorlanıyorsanız suyunuzun içine portakal-nane ilave edip su tüketiminizi arttırabilirsiniz.

Beslenme alışkanlığınızı değiştirin

Kış mevsiminde beslenme alışkanlığımızın değişmesinde etkili olan bir diğer faktör de  meyve-sebze çeşitliliğinin azalması. Bağışıklığımızı güçlendirmek, kanser ve diyebet gibi hastalıklardan korunmak için günlük 5-6 porsiyon meyve-sebze tüketmemiz önemli. Böylece tatlı ihtiyacımızın bir kısmını da buradan karşılamış oluruz.

Bunun dışında gece geç uyuyanlar çok daha dikkatli olmalı.

6 saatten daha az uyumak; açlık hormonunu arttırıyor, yemek içi daha fazla zaman yaratıyor, daha sağlıksız seçimler yapmanıza neden oluyor, karbonhidrat tüketimini arttırıyor ve fiziksel aktiviteyi azaltıyor.

Kış mevsiminde daha dengeli bir beslenme düzeni için;

Son öğün ile yatma saati arasında 3 saat olması ve akşam yemeğinin daha çok sebze veya balık- tavuk gibi yağ oranı az besinlerden oluşmasına dikkat ediniz. Yatmadan 2 saat önce zerdeçal+zencefil içeren süt tüketmeniz metabolizmanızın hızlanmasına ve melatonin salgılanmasına yardımcı olarak daha rahat uyumanızı sağlayacaktır.

Related posts

Vücut Tipinize Göre İdeal Diyetinizi Öğrenin!

Vücut Tipinize Göre İdeal Diyetinizi Öğrenin!

Öncelikle vücut tipinizin hangi gruba girdiğini bilmelisiniz, bunu öğrendikten sonra önerilen yiyecekleri tüketerek daha rahat bir şekilde kilo verebilirsiniz. Herkesin vücudu farklı bir şekilde kilo almaya başlar, birinin tavsiye ettiği diyet programı diğerine uymaz. Ektomorf vücut...

Baş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler Nelerdir?

Baş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler Nelerdir?

Baş ağrısı hepimizin hayatını olumsuz etkileyen bir durumdur. Kimi zaman kronik, kimi zaman da ara sıra gelişen bu durumu ilaç kullanmadan atlatmak mümkün. İlaçların bir çok yan etkisinin olduğunu düşünürsek doğal çözümler sağlığımız açısından daha önemli. Limon ve nanenin mucizevi...

Çocuklara Sütü Nasıl Sevdirebiliriz?

Çocuklara Sütü Nasıl Sevdirebiliriz?

Çocukların günlük almaları gereken kalsiyum miktarı yaşa göre değişmektedir. 1-3 yaş aralığındaki çocukların 500 mg kadar kalsiyum ihtiyacı varken ergenlikte bu miktar 800-1000 mg a kadar çıkar. Bu miktarı karşılamak için 2-3 yaşındaki çocukların 2 bardak, 4-8 yaşındaki çocukların 2,5 bardak...

Leave a comment