Vücut Tipinize Göre İdeal Diyetinizi Öğrenin!

Öncelikle vücut tipinizin hangi gruba girdiğini bilmelisiniz, bunu öğrendikten sonra önerilen yiyecekleri tüketerek daha rahat bir şekilde kilo verebilirsiniz. Herkesin vücudu farklı bir şekilde kilo almaya başlar, birinin tavsiye ettiği diyet programı diğerine uymaz.

Ektomorf vücut tipi

Görselini en iyi ifade eden kısa notunu buraya ekleyebilirsin…

Oldukça ince yapılı olan bir vücut tipidir, çoğunlukla kilo almada güçlük çekerler, vücuttaki yağ oranları oldukça düşüktür. Bu tip vücut tipine sahip olanların yapması gereken diyet aşağıdaki gibi olmalıdır;

Karbonhidratlar: % 55, Protein: % 25, Yağ: % 20

Bu tip bir vücut tipi sizinkiyse, Sebzeler, yağsız et, süt ve yumurta, avokado gibi meyveler, fındık, zeytin yağı, tam tahıllar sizin yemeniz gereken besinleri oluşturmaktadır.

Mezomorf veya elma tipi vücut

Görselini en iyi ifade eden kısa notunu buraya ekleyebilirsin…

Bu tip bir vücuda sahip olan kişilerin yağ oranları genellikle bel bölgelerinde birikir. Bu nedenle kilo almaya başladıklarından itibaren bellerinde kalınlaşma görülür, halk arasında bel simidi de denmektedir.

Karbonhidratlar: % 40, Proteinler: % 30, Yağ: % 30

Bu tip bir vücut tipi sizinkiyse, meyve ve sebzeler, yağsız et, az yağlı süt, kuru yemiş, tam tahıllar ve baklagiller sizin yemeniz gereken besinleri oluşturmaktadır.

Ayrıca özellikle şu gıdalardan uzak durmalısınız; İşlenmiş gıdalar, gazlı içecekler veya şekerli içecekler, kızarmış ve konserve yiyecekler, rafine edilmiş un.

Endomorf veya armut tipi vücut

Bu kategoride vücuda sahip olan kişilerin metabolizmaları daima yavaş çalışır. Obeziteye doğru giden bir kilo alış süreci yaşarlar. Bu türde olan kişilere genelde 250-500 kalori azaltılması tavsiye edilir. Ayrıca vücutlarında ödem oluşumundan dolayı tuzdan da uzak durmalıdırlar.

Bu tip bir vücut tipi sizinkiyse, zeytinyağı ve avokado gibi sağlıklı yağlar, su bakımından zengin meyve ve sebzeler, tam tahıllar, yağsız et ve balık izin yemeniz gereken besinleri oluşturmaktadır.

Ve kesinlikle bu yiyeceklerden de uzak durmalısınız, abur cubur ve işlenmiş gıdalar, sodyum bakımından zengin yiyecekler, şekerli veya gazlı içecekler, şekerlemeler ve unlu mamuller.

 

Related posts

Baş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler Nelerdir?

Baş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler Nelerdir?

Baş ağrısı hepimizin hayatını olumsuz etkileyen bir durumdur. Kimi zaman kronik, kimi zaman da ara sıra gelişen bu durumu ilaç kullanmadan atlatmak mümkün. İlaçların bir çok yan etkisinin olduğunu düşünürsek doğal çözümler sağlığımız açısından daha önemli. Limon ve nanenin mucizevi...

Kış Aylarında Yavaşlayan Metabolizmayı Nasıl Canlandırabiliriz?

Kış Aylarında Yavaşlayan Metabolizmayı Nasıl Canlandırabiliriz?

Evet kış geldi,havalar soğudu, film geceleri başladı. Peki film gecelerinde tükettiğimiz atıştırmalıklar ne olacak. Mevsimin değişmesi ile birlikte metabolizmamız maalesef yavaşlıyor. Su tüketiminin azalması, sebze-meyve tüketiminin azalması da cabası. Peki kış mevsimini kilo almadan geçirmek...

Çocuklara Sütü Nasıl Sevdirebiliriz?

Çocuklara Sütü Nasıl Sevdirebiliriz?

Çocukların günlük almaları gereken kalsiyum miktarı yaşa göre değişmektedir. 1-3 yaş aralığındaki çocukların 500 mg kadar kalsiyum ihtiyacı varken ergenlikte bu miktar 800-1000 mg a kadar çıkar. Bu miktarı karşılamak için 2-3 yaşındaki çocukların 2 bardak, 4-8 yaşındaki çocukların 2,5 bardak...

Leave a comment